تماس با ما    Contact usآدرس سفارت ترکيه در تهران


چهارراه ‏استانبول
تلفن:33111202-33118997
فکس 3311798
روز و ساعت کاري 9:30-12:30

مراکز خريد معروف استانبول

استانبول مال : تجربه زيباي خريد از بهترين برندهاي دنيا، درکنار طعم لذيذ سرو تمامي غذاهاي خاورميانه، تماشاي فيلم در 16 سالن مجزا بهمراه شهربازي، درکنار شاهکارمعماري و منحصر بفرد روز دنيا

کاپالي چارشي : قدم زدن و نگاه به تاريخ 6 قرن استانبول در بستر دالان سرپوشيده مملو از صنايع دستي و فرش در حلزوني به بزرگي بازار استانبول

مرکز خريد اليويوم : حراج بزرگ در بستر يک مرکز تجاري مملو از پوشاک در دنياي از طرحهاي مختلف و دل پذير از بزرگترين توليدکنندگان پوشاک

مرکز خريد گالريا : يکي از قديمترين مراکز خريد که زمان ساخت آن به دهه 80 ميلادي ميرسد. در کنار اين بافت تاريخي زيبا تنها پيست اسکي روي يخ عمومي که در اين مجتمع واقع شده است.

بازار ادويه: رايحه ادويه تازه در کنار هنر معماري مصريان و طول عمري به درازي حکومت عثماني در کنار چاي، لبنيات، شيريني.
مرکز خريد وياپورت: سه بخش جذاب تفريحي، لوکس و خريد در کنارهم، رودخانه مصنوعي، پيست اسب سواري، پيست ماشين بازي و درياچه مصنوعي
بازار بزرگ استانبول: يکي از قديميترين بازارهاي جهان، ترکيب زيباي تاريخ و معماري کهن، ساختار شبستانها و گنبدهاي مدور، رکوردداري تعداد بازديد کننده در سال2011

مرکز خريد کانيون: در دل آسمان خراش هاي استانبول، با زيباي کم نظير و معاري خاص، دسترسي راحت به مترو و يافتن اجناسي که در مکانهاي ديگر يافت نميشود.


بهترين زمان سفر به ترکيه

بهار (ماه‌هاي آوريل – مي) و پائيز (سپتامبر – اواسط نوامبر) بهترين زمان‌هاي سفر به استانبول و ديگر شهرهاي کشور ترکيه است و علت آن هم آب و هواي مطلوب و دلپذير ترکيه در اين ماه‌ها است. با توجه به موقعيت جغرافيايي استانبول که در مجاورت دريا واقع شده است بايد بدانيد که وزش باد يک پديده معمول در اين شهر است  به خصوص در فصل زمستان که بادهاي سرد زمستاني از خصوصيات اين شهر به حساب مي‌آيد. سواحل درياي مديترانه و درياي اژه آب و هواي مديترانه‌اي دارند و اين به معناي زمستان‌هاي معتدل و تابستان‌هاي گرم است . به همين دليل است که سواحل مارماريس، کوش آداسي در تمام طول سال مقاصد گردشگري خوبي محسوب مي‌شوند.
در نواحي ساحلي بيشترين ميزان بارش در طول فصل زمستان اتفاق مي‌افتد و تابستان‌ها اغلب بدون بارش چشمگير و آفتابي است و همين امر موجب شده است که سواحل ترکيه در تابستان مورد توجه گردشگران قرار بگيرند. هر چه به سمت شرق ترکيه سفر کنيد ميانگين دما افزايش مي‌يابد و آب و هواي گرم و خشک غالب مي‌شود و در تابستان ها دماي هوا به ?? درجه سانتيگراد نيز ممکن است برسد. زمستان‌ها نيز با بارش سنگين برف همراه است. بنابراين فصول بهار- پائيز با توجه به درجه حرارت و وضعيت بارش‌ها بهترين زمان سفر به ترکيه خواهند بود.


همه چيز راجب خط متروي استانبول

بهتراست بدانيد در شهر استانبول براي استفاده از اکثر وسايل نقليه‌ي عمومي مثل تراموا، اتوبوس و کشتي وخط مترو هم، نياز به ژتون داريد. اين ژتون‌هاي کوچک فلزي ? لير قيمت دارد و ميتوانيد از باجه‌هاي بليط فروشي ايستگاههاي مختلف اتوبوس و تراموا و مترو و حتي باجه هاي روزنامه فروشي تهيه کنيد.قيمت اين ژتون‌ها ثابت مي باشد و براي هر بار وارد ايستگاه شدن، بايد يکي از آن‌ها را مصرف کنيد.اگر مدت زمان اقامتتان دراستانبول بيشتر از ? روز است بهتون توصيه ميکنم  استانبول کارت تهيه کنيد. استانبول کارت که بهش آکبيل(Akbill) هم ميگويند يک کارت الکترونيکي کوچيک که براي تمام وسايل حمل و نقل عمومي استفاده ميشود و مي‌توانيد به اندازه نياز مسافرتي خود، شارژ کنيد وبراي تمام اعضاي خانواده استفاده کنيد . هزينه اوليه خريد اين کارت ?? ليره اما نگران نباشيد اگه ? نفر باشيد، دو مسير که سوار شويد و از اين کارت استفاده کنيد اين ?? لير جبران مي شود چون اين کارتها داراي تخفيف هستند.
خط متروي استانبول
با پيشرفت استانبول، مترو رونق بيشتري گرفته و خطوط آن در حال افزايش مي باشد.در حال حاضر خطوط  مترو در استانبول داراي ايستگاههاي زيادي هست.اينجا از ايستگاههاي خطوط مختلف که بيشتر براي توريست ها مورد استفاده قرار ميگيرد شروع مي کنيم :
? – آکساراي– فرودگاه آتاتورک: خط شماره ? مترو که براي گردشگرها خيلي اهميت دارد از ميدان آکساراي که مرکز شهر استانبول  شروع ميشود و از ترمينال اتوبوس استانبول ميگذرد و به فرودگاه آتاتورک استانبول ميرسد.اين خط واسه مسافرايي مي باشد که  از  فرودگاه آتاتورک استانبول به مرکز شهر و يا به ترمينال اصلي استانبول و يا بالعکس مي خواهند عزيمت کنند، کاربرد دارد.
? –  يني کاپي– حاجي عثمان: خط شماره ? متروي استانبول در مسير خود از ايستگاههاي يني کاپي، بي اوغلو، ميدان تکسيم و منطقه شيشلي استانبول عبور مي کند و در آخر به خليج شاج طلايي استانبول ختم ميشود. اين خط مترو براي کساني که در هتل هاي استانبول تو منطقه تکسيم اقامت دارند  با ارزش مي باشد و براحتي ميشود با اين خط مترو به منطقه خليج شاخه طلايي بريد و از منظره بينظير آن لذت ببريد.
? –  ترمينال اتوبوس اسنلر– کرازلي :خط شماره ? مترو از ترمينال کرازلي که اصلي ترين ترمينال اتوبوس هاي داخل شهري استانبول شروع ميشود و به منطقه کرازلي درحومه بخش اروپايي استانبول متصل ميشود.
? – کاديکوي– کارتال: خط شمال ? تو بخش آسيايي استانبول قرار دارد و از ساحل آسيايي منطقه بسفر شروع ميشود، از منطقه بستانجي ميگذرد و به منطقه کارتال ميرسد.


مدارک لازم جهت خريد ملک در ترکيه

براي اينکه بتوانيد ملکي را در کشور ترکيه خريداري نماييد، نيازمند طي نمودن برخي مراحل هستيد که در ادامه به بيان آن‌ها خواهيم پرداخت. در ابتدا بايد مطمئن شويد که در ليست اتباعي که مجاز به خريد ملک و يا زمين‌هاي کشور ترکيه مي‌باشند، هستيد يا خير. مرحله بعد مي‌بايست درخواست خود را به‌صورت کتبي براي انتقال سند به‌منظور خريد ملک به سازمان‌هاي ثبت‌اسناد و املاک ارائه داده تا در مراحل دريافت سند با مشکلي مواجه نشويد.

در مرحله بعد مي‌بايست يک سري مدارک لازم را براي خريد ملک ارائه دهيد که در ادامه بيشتر در اين رابطه صحبت خواهيم نمود. بعد از ارائه مدارک مي‌بايست خريدار و فروشنده هزينه‌هايي را در رابطه با منتقل نمودن حق مالکيت، ماليات سرمايه و چند مورد ديگر را پرداخت نمايند. بعد از بررسي‌هاي متعدد ديگر امکان خريد براي خريدار فراهم خواهد شد.


براي خريد ملک همان‌طور که در بالا بيان شد مي‌بايست يک سري مدارک را به سازمان ثبت‌اسناد ارائه هيد که عبارت‌اند از:  مدرک و سند با تمام مشخصات ملک که به تائيد ثبت‌اسناد در ترکيه رسيده باشد  کارت ملي و همچنين پاسپورت و شناسنامه درحالي‌که ترجمه به زبان ترکي شده باشند، تحويل داده شوند  از شهرداري منطقه بايد برگه تسويه‌حساب و همچنين پايان کار دريافت و تحويل ثبت‌اسناد شود  فروشنده مي‌بايست يک عکس ?*? و همچنين خريدار دو عکس ?*? را ارائه دهند  براي ملک و ساختمان موردنظر بيمه‌نامه زلزله لازم و ضروري است  اگر طرفين يعني خريدار و فروشنده به زبان ترکي تسلط ندارند مي‌بايست يک مترجم رسمي را همراه خود بياورند.  اگر هريک از خريدار و فروشنده از شخصي به‌عنوان وکيل برخوردارند مي‌بايست اين شخص با ترجمه وکالت‌نامه به زبان ترکي که مورد تائيد وزارت خارجه کشور صادرکننده است، همراه آن‌ها باشد.


نحوه تمديد اقامت در ترکيه

اگر ميخواهيد مجوز اقامت خود را تمديد کنيد، بايد ?? روز قبل از پايان مجوز آن را به مقامات محلي ارجاع دهيد. به شما يک سند رايگان ارائه خواهند کرد که نشان مي دهد درخواست شما براي تمديد در حال انجام است و شما مجاز به ترک ترکيه  هستيد ، حتي اگر مجوز شما تا آن تاريخ منقضي شده باشد.مجوز جديد دقيقا از تاريخ انقضاء مجوز سابق معتبر خواهد بود.با اين حال، در هيچ شرايطي نبايد تلاش کنيد که مقامات ترکيه را فريب دهيد و از اين طريق اعتبار مجوز اقامت خود را افزايش دهيد – در اينصورت شما خطر اخراج به کشور خود و يا زندان در ترکيه را به جان خريده ايد .
درخواست مجوز در موارد خاص:
 شما ممکن است براي يک مجوز اقامت ديگر اقدام کنيد. براي مثال اگر يکي از والدين شما ترک است و شما ?? ساله هستيد، مي توانيد بلافاصله درخواست مجوز اقامت کوتاه مدت کنيد. تنها لازم است که شما حداقل سه سال در ترکيه زندگي کرده باشيد.
در بحث راههاي اخذ اقامت ترکيه اگر از يک شهروند ترکيه جدا شده ايد و مي خواهيد در ترکيه بمانيد، مي توانيد درخواست مجوز اقامت کوتاه مدت نيز بدهيد. شما بايد در مدت ? سال در ترکيه زندگي کنيد.
اجازه اقامت طولاني مدت ترکيه:
اگر مي خواهيد براي اقامت طولاني مدت ترکيه درخواست بدهيد، بايد شرايط زير را رعايت نماييد :
· 5 تا 8 سال اقامت به صورت متوالي درترکيه
· بدون دريافت کمک اجتماعي در?سال گذشته
· درآمدکافي وپايداربراي حفظ خودو(خانوادتان)
· بيمه معتبر(براي متقاضيان زير?? سال)
· نداشتن تهديدعمومي


بررسي ريز هزينه هاي تحصيل در ترکيه

هزينه تحصيل در ترکيه براي يک دانشجوي بين‌المللي به طور ميانگين در حدود ??? تا ???? لير است. اين هزينه‌ها شامل خوراک، پوشاک، مسکن، حمل و نقل، ارتباط با اعضاي خانواده و دوستان از طريق اينترنت يا تلفن و مخارج جانبي مربوط به تحصيل مي‌شود. هزينه‌هاي اداري در ترکيه به طور ميانگين ??? تا ??? لير  است. هزينه خانه در ترکيه کاملا بستگي به مکان و سبک زندگي شما دارد.

هزينه پوشاک در ترکيه ارزان است؛ ولي هزينه خوراک در آن بالا است. با ???? لير مي‌توانيد براي خانه خود لوازم دست دوم بخريد. بهتر است اگر دانشجو هستيد يا درآمد کمي داريد وسايل نو تهيه نکنيد؛ چون ممکن است در حدود ???? لير براي شما هزينه داشته باشد. داشتن بيمه درماني در ترکيه راه حل خوبي براي کم کردن هزينه‌ها است. بدون بيمه ممکن است هزينه يک درمان سر پايي ساده در حدود ??? هزار تومان تمام شود. براي يک دانشجو بهتر است که براي صرف غذا به سلف دانشگاه مراجعه کند؛ چون مراجعه مداوم به رستوران مقرون به صرفه نيست و هزينه تحصيل در ترکيه براي او گران تمام مي‌شود.

در ترکيه، قيمت آب نسبت به ساير انرژي‌ها بسيار کم است. اما در مصرف ساير انرژي‌ها بايد دقت کنيد؛ چون هزينه آن هر شش ماه يک بار افزايش مي‌يابد.

هزينه اجاره مسکن و خوابگاه در ترکيه

هزينه تحصيل در ترکيه به ويژه شهرستان‌هاي آن نسبت به استان‌هاي آن بسيار کم‌تر است. تحصيل در ترکيه براي دانشجويان در شهرستان هزينه کمتري دارد. استفاده از خوابگاه هم به مراتب خرج کمتري نسبت به تهيه مسکن در ترکيه دارد. دانشگاه‌هاي دولتي داراي خوابگاه هستند و هر کدام از خوابگاه‌ها دو يا چهار نفره هستند. هزينه‌هاي اين خوابگاه‌ها از ??? تا ??? لير شروع مي‌شود. هزينه خوابگاه‌هاي خصوصي بسيار گران‌تر از خوابگاه‌هاي دولتي است. اين هزينه‌ها ممکن است به ???? لير در سال هم برسد. البته اين نوع خوابگاه‌ها از امکانات مرفه‌تري نسبت به خوابگاه‌هاي دولتي برخوردار هستند. هزينه اجاره خانه بستگي به مکان زندگي و نوع خانه فرق دارد و حداقل از ??? لير  و حداکثر تا است.

هزينه تحصيل در ترکيه

دانشگاه‌ها در ترکيه به دو بخش خصوصي و دولتي تقسيم مي‌شود. هزينه‌ها در دانشگاه‌هاي دولتي نسبت به دانشگاه‌هاي خصوصي کمتر است. در دانشگاه‌هاي دولتي هزينه‌ها حدود ???? لير در هر ترم است؛ اما همين مبلغ در دانشگاه‌هاي خصوصي ممکن است به ????? لير

مراحل گرفتن مجوز دانشجويي ترکيه

مجوز اقامت دانشجويي نوعي مجوز است که دانشجويان خارجي وابسته به موسسه آموزش عالي در ترکيه جهت تحصيل در مقاطع فوق ديپلم، ليسانس، فوق ليسانس و دکتري بايد آن را اخذ نمايند.
ساني که به عنوان دانشجوي خارجي براي مجوز اقامت درخواست مي‎دهند، بايد با ويزاي آموزشي اخذ شده از کنسولگري‎هاي ترکيه، وارد اين کشور شده باشند. دانشجويان خارجي تا ? ماه بعد ورود به ترکيه بايستي براي مجوز اقامت دانشجويي درخواست دهند. دانشجوياني که در دانشگاه ثبت نام کرده‎اند مي‎توانند مجوز اقامت خود را به نحوي که کل دوره تحصيلي را پوشش دهد دريافت کنند. دانش آموزاني که در مقاطع ابتدايي و متوسطه آموزش مي‎بينند، در هر بار درخواست فقط مي توانند مجوز حداکثر يک ساله اخذ کنند. مدت مجوز اقامت دانشجويي بيشتر از طول دوره تحصيلي فرد نخواهد بود. دانشجويان مقاطع ليسانس، فوق ليسانس و دکتري که داراي مجوز اقامت دانشجويي‎اند مي‎توانند به طور مستقيم با اخذ مجوز کار، کار کنند ( مطابق قانون شماره ????). دانشجوياني که در مقاطع فوق ديپلم ثبت نام کرده‎اند هم مي‎توانند مشروط به عدم تجاوز از ?? ساعت در هفته، کار کنند.

مدارک مورد نياز براي مجوز اقامت دانشجويي

فرم درخواست مجوز اقامت
اصل و کپي گذرنامه و يا مدرک معادل با آن
? قطعه عکس
بيان نامه‎اي مبني بر مکفي و منظم بودن وضعيت مادي در طول مدت اقامت (در فرم درخواست بيان مي‎شود. اداره ممکن است مستندات مورد نياز را درخواست کند. اگر طي مدت مذکور نيازهاي فرد توسط موسسه دولتي تامين شده باشد، اين وضعيت در درخواست بايد به اداره اطلاع داده شود. )
گواهي دانشجويي
چنانچه فرد زير ?? سال باشد؛ رضايت نامه‎اي که از سوي پدر، مادر و يا نماينده قانوني وي داده مي‎شود به همراه تعهد نامه‎اي که در ترکيه توسط اشخاص حقيقي و يا حقوقي مشروط به قيد در رضايت نامه داده مي‎شود
بيمه سلامت معتبر (در صورت درخواست دانشجويان از آنجايي که بعد تاريخ ثبت نام طي ? ماه تحت پوشش بيمه سلامت عمومي قرار مي‎گيرند، تحت پوشش بيمه درماني قرار نمي‎گيرند با اين وجود بعد بيمه درماني عمومي بايد طي ? ماه آن را به اداره مربوطه اعلام کنند.)