تماس با ما    Contact us


 1. تحصيل در ايتاليا چقدر هزينه دارد؟

       بدون بازارگرمي مي‌توان گفت تحصيل در دانشگاههاي ايتاليا بين ايرانيان متقاضي تحصيل  در خارج از کشور طرفداران زيادي دارد؛ ترکيبي از عوامل مختلف را مي‌توان دليل اين جذابيت دانست که مهم‌ترين آنها کيفيت و اعتبار دانشگاههاي ايتاليا و هزينه نسبتا پايين تحصيل و زندگي در اين کشور است. روزنامه هفت صبح در سال تحصيلي گذشته (20155-16) گزارشي درباره هزينه‌هاي تحصيل در 4 کشور آلمان، آمريکا، مالزي و ايتاليا منتشر کرد که بخش مربوط به ايتالياي آن را با کمي تغيير مي‌توانيد در ادامه اين پست بخوانيد:
   
   «ايتاليا از نظر خيلي ها ايران دوم است و شرايط ادامه تحصيل و سکونت در اين کشور مناسب‌تر (از کشورهاي ديگر) به نظر مي‌آيد. دانشگاه‌هاي ايتاليا معمولا براي اپلاي، از شما هزينه‌اي درخواست نمي‌کنند اما اگر از دانشگاهي پذيرش گرفتيد بايد حدودا 130 يورو به حساب آن دانشگاه بريزيد.
  يک دانشجوي دانشگاه پلي تکنيک ميلان مي‌گويد به طور کلي از شرايطي که اينجا دارد راضي است. براي شروع هزينه 900 هزار توماني آزمون TOEFL را کنار بگذاريد و در جريان باشيد که دانشگاه‌هاي ايتاليا معمولا از شما گواهي گذراندن  GRE  را درخواست نمي‌کنند.
  طبق قوانين ايتاليا بايد پنج هزار يورو براي يک روز در حساب خود داشته باشيد و پرينت آن را ضميمه مدارک ترجمه شده خود کنيد. بعد از آن پول شما از حالت بلوکه خارج مي‌شود. ميانگين شهريه دانشگاه ميلان، ساليانه سه هزار و 300يورو است که بسته به رشته شما تغيير مي‌کند. البته اگر بورس تحصيلي دريافت کنيد، پرداختي شما صفر خواهد شد.
       اين دانشجو که بورس تحصيلي داشته مي‌گويد هزينه کلي مخارج يک ساله او در ايتاليا چهار تا چهار هزار و 500 يورو شده است. پرداخت شهريه در قوانين ايتاليا کمي خاص است، در ابتداي ثبت نام 600يورو بايد براي يک ترم به دانشگاه بپردازيد که بعد از يک سال دانشگاه به شما اين پول را برمي گرداند. فراموش نکنيد که ساليانه 98 يورو براي بيمه دانشجويي را هم در ليست خود اضافه کنيد. هزينه اقامت و خدمات رفاهي هم در ميلان به طور ميانگين ماهيانه 180 تا 600 يورو است.»
   
     احتمالا منظور از بورس تحصيلي در مطلب بالا، همان کمک هزينه‌اي است که با عنوان بورس استاني يا DSU شناخته مي‌شود. با خواندن پست‌هاي قبلي اين وبلاگ مي توانيد درباره اين بورس و همچنين هزينه تحصيل در ايتاليا ، اسکان و بيمه دانشجويي ايتاليا اطلاعات بيشتر و دقيق‌تري بدست آوريد.

  تحصيل در ايتاليا - تشکيل پرونده دانشجويي

      همانطور که در پست مدرسه ايتاليايي گفتيم؛ يکي از راههاي متقاضيان تحصيل در ايتاليا براي اخذ پذيرش از دانشگاههاي ايتاليا و دريافت ويزاي تحصيلي ايتاليا شرکت در دوره‌هاي فراگيري زبان ايتاليايي مدرسه ايتاليايي است. شرکت‌کنندگان در اين دوره‌ها، در صورت کسب مدرک زبان لازم (B1 ايتاليايي) جهت دريافت پذيرش و ويزاي تحصيلي به سفارت ايتاليا معرفي مي‌شوند. براي تشکيل پروند? دانشجويي در دانشگاههاي ايتاليايي‌زبان کشور ايتاليا چه مدارکي را بايد به مدرسه ايتاليايي ارائه کرد؟
   
  دوره کارشناسي

  1- ترجمه ايتاليايي ديپلم دوره متوسطه و مدرک پيش‌دانشگاهي + ريز نمرات ديپلم متوسطه و پيش‌دانشگاهي يا ترجمه ديپلم و کارداني + ريز نمرات (که به تأييد دادگستري و وزارت امور خارجه رسيده باشد)
  2- اصل تأييديه تحصيلي ديپلم و پيش دانشگاهي (با تأييد اداره کل آموزش و پرورش استان محل تحصيل) يا اصل تأييديه ديپلم و کارداني که بايد از دفاتر پيشخوان دولت يا دارالترجمه‌هايي که مدارک را ترجمه کرده‌اند، تقاضا کرده و به آدرس مدرسه ايتاليايي (خيابان لواساني - نبش خيابان سعيدي – پلاک 47 – کدپستي 1954643113) ارسال شوند.
  توضيح: مدارک موقت به هيچ‌وجه مورد قبول نيست.
  3- ترجمه ايتاليايي شناسنامه با تأييد دادگستري و وزارت امور خارجه
  4- عکس 4*3 (3قطعه پشت‌نويسي شده؛ اسم، فاميل و شماره پاسپورت به زبان لاتين)
  5- کپي خوانا از صفح? اول پاسپورت (2نسخه روي برگه A4/پاسپورت بايد حداقل تا پايان آوريل سال بعد معتبر باشد)
  6- رزومه شخصي Curriculum Vitae (تايپ‌شده و تنها به زبان ايتاليايي قابل قبول است)
  7- پرينت انتخاب رشته که از سايت زير بايد تهيه کرد و دانشجو بايد آن را امضاء کند:
  http://offf.miur.it/pubblico.php/ricerca/show_form/p/miur
  8- مدرک زبان ايتاليايي و يک نسخه کپي از آن (فقط مدرک A2 CILS دانشگاه  SIENA يا مدرک B1 مدرسه ايتاليايي مورد تأييد است)
  9- کپي از همه مدارک ترجمه شده به زبان ايتاليايي و مدارک فارسي (1نسخه)
  [طول دوره کارشناسي در دانشگاههاي ايتاليا 3سال است]
   
  گروه مشاوران تحصيلي اميدار پاسخگوي سؤالات شما در زمينه تحصيلات بين‌المللي است:
  021-88457035-88457242

  فهرست دانشگاه‌ها در ايتاليا

  دانشگاه بولونيا
  دانشگاه پلي‌تکنيک ميلان
  دانشگاه آمريکايي رم
  دانشگاه بوکوني
  دانشگاه پاويا
  دانشگاه پروجا
  دانشگاه پلي‌تکنيک تورينو
  دانشگاه تورورگاتا رم
  دانشگاه ساپينزا رم
  دانشگاه فدريکو دوم
  دانشگاه نيکلاس کوزانوس
  دانشگاه فلورانس
  دانشگاه بولزانو
  دانشگاه کا فوسکاري ونيز