تماس با ما    Contact us

 1. شرايط پذيرش در دانشگاه هاي فرانسه

  سيستم دانشگاهي فرانسه ليسانس (سه سال)، مستر master (دو سال)، دکترا (سه تا چهار سال) است. دوره? ‌ليسانس را مثل ايران بايد واحد گذراند و امتحان داد. تعداد کمي از شاخه‌هاهم هستند که دانشجو بايد پايان‌نامه‌اي در آخر سال تحويل دهد. مستر به دو دوره مستر يک و مستر دو (هر کدام يکسال) تقسيم مي‌شود. مسترها ترکيبي از امتحان و پايان‌نامه هستند. دانشجويان دوره?‌دکترا اما از شر امتحان راحت هستند. فقط بايد يک تز نوشت و به طور شفاهي از آن دفاع کرد. سمينارهايي هم براي بالا بردن سطح علمي دانشجويان دکترا برگزار مي‌شود که معمولا شرکت در آنها اجباري است اما خيلي‌ها شرکت نمي‌کنند و اتفاقي هم نمي‌افتد.

  واما اگر قصد داريد براي ادامه تحصيل به فرانسه بياييد بايد زبان فرانسه را خوب ياد بگيريد. در فرانسه تا جايي که من مي‌دانم دانشگاه انگليسي زبان وجود ندارد و در ضمن وضع انگليسي فرانسويها به شدت خراب است.

  – اگر ديپلم داريد و مي‌خواهيد براي ليسانس خواندن بياييد، من دقيقاً نمي‌دانم چه کاري بايد انجام دهيد!‌ چون من تقريبا کسي را نمي‌شناسم که براي ليسانس خواندن آمده باشد. احتمالا براي ثبت نام بايد از روي اينترنت با مسئولان دانشگاه مورد نظر مکاتبه کنيد.

  – اگر ليسانس داريد بايد روي اينترنت (سايت www.cpu.fr ) دنبال دانشگاهي بگرديد که شاخه? تحصيلي شما در آن تدريس مي‌شود. بعد از ارسال مدرک ديپلم، ‌ليسانس و ريزنمراتتان فرم پيش ثبت نام را دريافت مي‌کنيد. بسته به معيارهاي دانشگاه فرانسوي و نيز اوضاع نمراتتان، ممکن است شما را در مستر يک يا مستر دو ثبت‌نام کنند. بهتر است يک يا چند موضوع براي پايان‌نامه نويسي در ذهن داشته باشيد. اگر مستر يک ثبت نام شديد،‌ بايد بعد از شروع کلاسها استاد راهنمايي پيدا کنيد که مسئوليت راهنمايي پايان‌نامه? شما را بر عهده بگيرد. اما براي ثبت نام در مستر دو در همان مراحل اينترنتي بايد موضوع پايان‌نامه‌تان را کوتاه شرح دهيد و با استادي که در آن زمينه تخصص دارد به عنوان استاد راهنما به توافق برسيد.

  – اگر فوق‌ليسانس داريد کارتان به مراتب آسانتر است. بايد روي اينترنت استاد راهنمايي متناسب با موضوع تزتان پيدا کنيد. اگر نمي‌توانيد کسي را پيدا کنيد با مدير گروه دانشکده‌اي که شاخه?‌ شما در آن تدريس مي‌شود تماس بگيريد و موضوع تزتان را کوتاه شرح دهيد. ممکن است او بتواند کسي را به شما معرفي کند. بعد از اينکه با استاد به توافق رسيديد با منشي دانشکده تماس مي‌گيريد و مدارک لازم را برايش مي‌فرستيد.

  فرم ثبت نام که آمد بايد برويد سفارت فرانسه و هفتاد خوان رستم را براي کسب ويزا پشت سر بگذاريد. اينکه به غير از فرم ثبت نام چه چيزهاي ديگري براي دريافت ويزا لازم است را مي‌توانيد از سفارت فرانسه بپرسيد.